Kirándulás a Zsámbéki-medence romtemplomainak világában
Budapestet nyugati irányba a Budakeszi úton elhagyva a Zsámbéki-medencébe érkezünk. A területet a Budai-hegység, a Pilis, a Gerecse és az Etyeki-dombság határolja, ez a főváros előszobája, amely tele van kulturális és természeti értékekkel. Most legrégebbi egyházi létesítményeit vesszük célkeresztbe.
A II. kerületből kilépve, közvetlenül a fővárossal összenőtt Budakeszire érünk. A római katolikus templom udvarában 1997-ben végzett ásatások során középkori templom falcsonkjait tárták fel, amit romkertként mutatnak be. A régészeti kutatások során felszínre került a román kori templomalapozás a téglalap alakú hajóval, amelyet a XV. században bővítettek és stílusjegyei gótikus formavilággal bővültek. A középkor folyamán a templomot és a templom körüli temetőt kerítőfallal vették körül.
Budajenő határában, a régi temető fölött, felsétálva a kálvária stációi között, egyhajós, nyeregtetős kápolna áll szabadon, melynek története a XII. századig nyúlik vissza. A dombot uraló kis templom belső értékei közül ki kell emelni a sekrestye ajtaja fetti falrészbe ágyazott, durván mintázott, román stílusjegyeket mutató kőfaragványt, de faragott részleteket a külső felületeken is találunk. A bejutáshoz érdemes a látogatásunk előtt telefonon felvenni a kapcsolatot a plébániával.
Tök községtől keletre, a falu határában szabad fennsíkon áll a román stílusú, XII. századi templom romja. Jelenleg szántóföld veszi körül. Téglalap alaprajzú hajójához félköríves szentély csatlakozik, felmenő falai azonban számos helyen leomlottak, vagy éppen omladoznak. Érdekessége a megmaradt falaknak, ahogy az egykori település utolsó maradványaként, minden viszontagság ellenére ma is büszkén uralják a határt. Autóval Perbál felől érdemes megközelíteni: mielőtt Tök településére érkeznénk, látható az útról és jó minőségű földúton „torony iránt” könnyedén odajuthatunk.
A térség leghíresebb építménye a zsámbéki kolostor- és templomrom. Az eredetileg román stílusú bazilikát és a hozzá csatlakozó premontrei kolostort bizonyosan 1235 előtt építették, Keresztelő Szent János tiszteletére. Az 1470-es években a premontrei rend hanyatlása miatt Mátyás király a pálosok kezelésébe adta és ekkoriban gótikus stílusú átépítések jellemezték az épületet. A török az egyházi létesítményt erődítéssel is ellátta és katonai funkciót adott neki. Pusztulása az 1763-ban bekövetkező földrengés és a lakosság ezt követő bontási munkáinak következménye. A templomrom műszaki állapota mára tarthatatlanná vált és azonnali beavatkozást igényel. A megoldások hátterét képező kutatásokat, állapotfelmérését megkezdték, a műemlék jövőjével kapcsolatos döntéseket egyelőre még nem hozták nyilvánosságra. A romkonzerválás, romkiegészítés, visszaépítés, részleges visszaépítés és ezek kombinációi mind szerepelnek Zsámbék megmentésének lehetséges tervei között.
Csabdi egykori templomának történetét az elégtelen írott források miatt nehéz rekonstruálni. Valószínűleg a XII-XIII. században épült román stílusban és a XVI. századig állt, akkor – feltehetően a török pusztítás következtében – elhagyatottá vált és rommá lett. A falu központjától pár percre nyugati irányban, az erdő ölelésében egy zsáktelken található a körárokkal körülvett, méltóságot sugárzó „pusztatemplom”.
Érdemes elolvasniBemutatjuk a keszthelyi Festetics-kastélyt
Budapest irányába visszakanyarodva az egykori biai, ma biatorbágyi református temetőben található a XIII. századi román jegyeket mutató, később többször átépített Szent Kereszt-romtemplom. Az eredeti település is ezen a dombon helyezkedett el, mely ma már kicsit odébb tolódott. A régi katolikus temető protestánssá változott, a török háborús idők elmúltával a környék megfogyatkozott magyar lakossága pedig németajkúakkal egészült ki. A társadalmi átalakulásokat előidéző háborúk mintegy jelképeként a templom előterében a II. világháborúban elesett és végső nyugalomra helyezett szovjet katonák fejfái láthatóak. Bia lenyomata a környék történelmének, ahol a változás és az állandóság kiegészíti egymást.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van